Zajímavosti v okolí


Jsme v samotném srdci Prahy, obklopeni historií a kulturou. Pokud se k nám vydáte, octnete se uprostřed dějin. Tohle všechno a mnohem více je dostupné v okruhu 500 metrů od Bistra Kaprova:

Modrý pokoj Jaroslava Ježka:

Modrý pokoj Jaroslava Ježka:

Přímo v Kaprově ulici 10 je pokoj, ve kterém známý český hudební skladatel žil a tvořil. Zařízení interiéru je ve funkcionalistickém stylu. Na přání skladatele ho navrhl jeho přítel, architekt František Zelenka. Modrý pokoj zůstal zachován díky péči skladatelovy maminky paní Františky Ježkové a jeho sestry Jarmily. Můžete tady vidět Ježkův původní klavír i knihovnu. Nyní je pokoj ve správě Národního muzea - Českého muzea hudby. Autorem fotografie je Oto Palán.

Staroměstská radnice:

Staroměstskou radnici tvoří komplex několika gotických domů, postupně stmelovaných do jednoho celku. Nejzajímavějším prvkem stavebního vývoje radnice jsou její historické interiéry, které pocházejí z různých období. Součástí je i 69 m vysoká věž z Pražským orlojem z roku 1410

Staroměstská radnice:
Dům U Minuty:

Dům U Minuty:

stojí poblíž Staroměstské radnice. Je prý typickou ukázkou české měšťanské renesanční architektury. Fasádu dvoupatrového domu zdobí sgrafita, která představují výjevy inspirované biblickými a mytologickými scénami a náměty renesančních legend. V letech 1889 – 1896 zde bydlel Franz Kafka s rodiči.

Clam-Gallasův palác:

významná barokní palácová stavba na Starém Městě. Má číslo popisné 158 a stojí u Mariánského náměstí a ústí ulice Linhartská. Na renesanční palác byl dům přestavěn v 16. století. Mohutnými portály s dvojicí gigantů a plastickými reliéfy Matyáše Brauna se palác řadí k nejpůsobivějším dílům pražského baroka. Poblíž je také kašna s dívčí postavou představující řeku Vltavu z roku 1812. Dva džbány symbolizují dva prameny řeky. Pražané ji nazývali Terezkou. Snad podle dívky, která sem kdysi dávno chodívala pro vodu.

Clam-Gallasův palác:
Židovské Město a jeho památky:

Židovské Město a jeho památky:

Maiselova synagoga, Pinkasova synagoga, Španělská či Klausová synagoga nebo obřadní síň. To vše a mnoho dalšího je k vidění pár kroků od Bistra Kaprova v pražském Židovském Městě. Mezi jeho nejvýznamnější památky patří zcela jistě také Staronová synagoga a Židovský hřbitov. Magazín National Geographic jej řadí mezi desítku turisticky nejzajímavějších hřbitovů na světě.

Klementinum:

Rozsáhlý areál, který se rozkládá na ploše dvou hektarů mezi Karlovou a Křížovnickou ulicí s hlavním průčelím do Mariánského náměstí. Jde o jeden z největších stavebních komplexů v Evropě. Jeho součástí je Národní knihovna, Barokní knihovní sál, Meridiánová síň a Astronomická věž. K největším skvostům patří Zrcadlová kaple Klementina.

Jedním ze tří kostelů, které se v areálu Klementina nacházejí, je kostel Nejsvětějšího Salvátora. Jde o raně barokní stavbu a jednu z nejcennějších barokních památek v Praze.

Klementinum:
Rudolfinum:

Rudolfinum:

Rudolfinum je významná architektonická památka Prahy. Novorenesanční budova, ve které sídlí Česká filharmonie a Galerie Rudolfinum.

Další tipy na zajímavá místa